top of page
Ara
 • koraykoru

HPL KONTRPLAK LEVHA NEDİR? KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

HPL levhalar ( kontra plakalar başka bir deyişle su kontrası ); inşaat, mobilya, karavan, asansör, hijyenin önemli olduğu alanlarda ve kaplama endüstrisinin çeşitli alanlarında giderek daha fazla kullanılan bir üründür. Ağaç metreküp fiyatlarının yükselmesinden dolayı, HPL yüksek basınç altında üretilmesinden dolayı , fiyat performans ürünü olarak hem dayanıklılık, hemde hafifliği ile önemli bir üründür. Dayanıklı ve hafif bir malzeme nasıl üretilir ve kontrplaktan yapılan panellerin uygulamaları nelerdir bu alanda bilgilendirileceksiniz.


HPL Kontra plaka ( su kontrası ) nedir?


Yüksek basınçlı laminat anlamına gelen HPL, yüksek basınç altında üretilen bir laminattır . plakalar üretilirken kalınlığına göre 6 - 9 - 13 kadar suyuna ve sokrasına katmandan yapılır. Yüksek basınç altında ve uygun şekilde yüksek bir sıcaklıkta, çok iyi görsel özelliklere sahip ve ek olarak olumsuz faktörlere (hem iç hem de dış) son derece dirençli bir malzeme oluşturulur.


Tüm sürecin sonucu, delaminasyona veya istenmeyen dönüşümlere maruz kalmayan stabil, tutarlı bir yapıya sahip bir malzemedir. Bu sayede dış ve iç yapılarda kullanılan ahşap, metal veya diğer plastiklerin yerine kullanılan doğal bir ürün oluşur.


HPL panel (kontrplak , su kontrası) ana uygulamaları


Özellikleri nedeniyle, HPL panel veya plakalar birçok farklı uygulama alanı için uygundur. Hem iç mekanda hem de dış mekanda kullanılabilirler. Laminatlar, su kontrplakları şu şekilde kullanılır:

 • Cephe panelleri – renk ve dekoratif seçenekler, görsel efektler elde etmeyi sağlar. Yükseltme zemin HPL panelleri, yeni stil ofis binalarında, belediye, itfaiye,kütüphane gibi kamu binalarında ve apartman bloklarında, müstakil evlerde kullanımı giderek artmaktadır.

 • Korkuluklar , balkon koruma alanlarında – HPL paneller ( su kontrası) dayanıklıdır, montajı kolay ve hafiftir, balkon yalıtım ve koruma örtüsü olarak ideal bir seçimdir. Dış etkenler ve hava koşullarının etkisine karsı dayanıklı ve güçlüdür.

 • Çit, bariyer gibi çevre koruma, demir ve çelik direklerle birlikte son derece modern ve oldukça sade bir görüntü oluşturmaktadır HPL, kaplamalı paneller özellikle etkilidir ve doğal bir görüntü verecektir.

 • Pergola, Çatı altlıkları içinde dayanıklılıkları ve herhangi bir alana uyum sağlama imkanı sayesinde, HPL paneller zor montaj alanları için uygun bir malzemedir. Tüm yüzeyi korumak için çatı alt kısımları tam ölçüler ile üretilebilmedir ve kesime uygundur.

Mühendisliği ve tasarımı birleştirerek kullanan daha doğal olarak mümkün olan birçok yapı ve çözüm vardır. Bu plakalar kayın, kavak, huş gibi ağaçların suyuna sokrasına serilmesi ile HPL tahtalarının hem dekoratif hem de tamamen pratik bir işlevli bir üründür. Dış mekanda kullanılan HPL paneller, panelleri güçlü güneş radyasyonu nedeniyle renk kaybına karşı koruyan ek bir UV filmi olması gerektiğini belirtmek gerekir.


HPL Tezgah Üstlerinin Avantaj ve Dezavantajları


HPL plakaların ,avantaj ve dezavantajları


HPL çok güvenli bir malzemeden yapılmıştır ve toksik ürün içermemektedir.


İlk olarak ; Gözeneksizdir ve mutfak, kasap, kesim tesisleri gibi gıda ile temasın kaçınılmaz olduğu alanlarda iyi olan zararlı kimyasal ve bakterilere karşı büyük bir bariyer görevi görür.


İkinci olarak, çoğu HPL tezgahı parmak izlerine dayanıklıdır. Tezgahın her yerinde parmak izi izlerini görmekten daha sinir bozucu bir şey yoktur ve tüketiciler, HPL tezgahlara sahip olmanın sorunu çözdüğünü bilerek rahat bir nefes alabilirler. Üçüncüsü, son derece özelleştirilebilirler. Müşteri ihtiyaçlarına göre çeşitli boyutlara değiştirilebilen birçok renk, doku ve tasarıma sahiptirler. Son olarak, çok ekonomiktir.


Tüketicinin farkında olması gereken küçük bir dezavantaj var. Laminat tezgahlar ne kadar dayanıklı olursa olsun, koruyucu conta kırılırsa derzlere su sızması riski yine de vardır.


BİNALARIN İÇİNDEKİ HPL PANELLERİ


Bu yenilikçi malzemeden yapılan paneller, bina ve odaların iç mekanları için mükemmeldir ve kullanım alanlarına gelecek olursak;

 • tuvalet ve duş kabinleri,

 • bölme duvarları ,

 • lavabo tezgahı ,

 • pisuar bölmeleri ,

 • duvar kaplaması ,

 • özellikle sıhhi tesislerde, laboratuvarlarda, hastanelerde,

 • mutfak ve banyo mobilyaları,

 • gardırop dolapları ,

 • emanet kasalarının unsurları,

 • fitness , soyunma ve okul dolapları ,

 • iç pencere pervazları,

 • anti-virüs bölümleri

HPL tahtaları, daha hafif ve daha iyi işlevsel özelliklere sahip olan ahşap veya metal gibi diğer malzemelerin yerini mükemmel bir şekilde alır. Bu nedenle, laminat giderek daha popüler bir malzemedir ve HPL paneller yeni inşa edilen ve yenilenen tesislerde çok popülerdir.

İç yüzeyler, genellikle malzemenin gerekli mukavemetine ilişkin daha az zorunluluk getirmez.


HPL Panel kullanmanın avantajları


 1. HPL kompakt laminat su geçirmezdir – nemi emmez. Paneller neme, ıslanmaya ve uzun süreli su buharına maruz kalmaya tamamen dayanıklıdır, bu da onları yüzme havuzu , spor ve diğer dolapların yapısal unsurları olarak mükemmel kılar .

 2. HPL levhaları çok dayanıklıdır – mekanik olarak kırmak, yırtmak veya yırtmak zordur. Üretim sürecinde yüksek basınç ve sıcaklığın etkisiyle çok sert bir yüzey oluşur.

 3. HPL panoları önemli bir kimyasal ve biyolojik dirence sahiptir, bu nedenle hastanelerde ve laboratuvarlarda kullanılmaktadır.

 4. Dayanıklı laminattan yapılan elemanlar aynı anda kolayca işlenebilir, kesilebilir, delinebilir, frezelenebilir veya dönüştürülebilir.

 5. HPL panelleri estetiktir ve istenen görsel efektleri elde etmek için harika fırsatlar sunar. Hemen hemen her renkte olabilirler ve ayrıca çeşitli desenler ve dokular sunabilirler. Bu sayede olası sonuçların sayısı çok büyük. Bu nedenle sıklıkla cephe, cephe ve dekoratif kaplama paneli olarak kullanılırlar.

 6. Laminat ürünler ve sonlandırma elemanlarının temiz ve steril tutulması kolaydır.

 7. HPL levhalar her zaman alev geciktirici levhalar (Sınıf Cs1, d0) olarak üretilir ve ek bir ücret karşılığında Bs1, d0 sınıfında yanmaz levhalar olarak yapılabilir.

HPL panellerinden yapılan ürünler de nispeten ucuzdur, bu nedenle daha pahalı, daha az evrensel malzemeler kullanan geleneksel çözümlerle rekabet eder. Yukarıdaki özelliklerin tümü, ticari ve endüstriyel projelerin yanı sıra özel projeler için lamine HPL levhalarının seçimini dikkate almaya değer olduğunu kanıtlamaktadır.

HPL plaka yada kontrplak tercih etmeye değer mi?

HPL plaka, tabaka, KONTRPLAK neden tercih edilmeli?

Her oda ve düzenleme tasarımının kendine özgü bir özelliği vardır, bu nedenle iç tasarım için tek bir evrensel çözümü belirtmek zordur. Bununla birlikte, HPL laminat panellerin çok çeşitli olası uygulamalarının yanı sıra stil zenginliğine de dikkat etmeye değer. Dolaplar, tezgahlar veya kabinler için pratik, bakımı kolay bir malzeme arıyorsanız, HPL sizin için biçilmiş kaftandır.

192 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Rezorsinol Formaldehit Tutkalları (RF)

Rezorsinol Formaldehit Tutkalları (RF): Kapsamlı Bir Değerlendirme Giriş: Rezorsinol formaldehit (RF) ve fenol rezorsinol formaldehit (PRF) tutkalları, yüksek su ve rutubete dayanıklılıkları, soğukta

Comments


bottom of page