top of page
Ara
  • koraykoru

KAVAK KONTRPLAK HAKKINDA HERŞEY

Kullanım Alanları Kutu yapımı, Maketçilik, kaplama işleri, karoser yapımı, tabela yapımı, reklam sektörü,

Devamlı suyun içinde olamayacak tüm işlerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz...

Yat ve gemi yapım işleri için kontrplak kullanılır.karoser sanayinde

(kamyon ve kamyonetlerin araç içi veya dışının kaplamaları için kontrplak döşenir.reklam tabelaları kontrplakları , billboardlar için kontrplaklar kullanılır ,totemler için kontrplaklar ,inşaat (çatı kaplamaları ,dış cephe ,şantiye etrafı kaplama ,izolasyon için kontrplaklar kullanılır) konteyner ve tır gibi ağır vasıtaların zemin döşemelerinde ,mobilya sektöründe ,ambalaj sanayi kontrlakları , mobilya sektörü için kontrplaklar, oyuncak yapımı için kontrplak çeşitleri kullanılmaktadır.


Kontrplak üretimi yapmak için sağlıklı ve sık dokulu kerestelerin ,son teknoloji makinelerle soyularak elde edilen ince ağaç katmanlarının lifleri ters olarak kontrplak üretimi için suyuna ve sokrasına ince katmanların papel halinde istenilen kalınlıkta kontrplaklar üretmek için amacvına uygun tutkallayüksek basınç altında preslenilerek kontrplak çeşitleri üretilir. Kontrplaklar için yapılan bu üretim aşamaları kontrplakların ömrünün uzamasını ve kontrplakların dayanıklılığını ün üst seviyeye çıkartmaktadır . Diğer bir değişle kontrplak ince ağaç katmanların fenolik reçine ile yapıştırılarak birbirine çapraz dizilmesi ile elde edilen ahşap panele (masif panel) kontrplak denir. En ince kontrplak çeşidi 1.5 mm kalınlıkta papelden üretilir.Katmanlar üst üste gelen papellerin lif yönleri birbirine dik olacak şekilde yerleştirilir. Kontrplak panelinde her zaman tek sayıda katman olur .böylece kontrplaklar da yüzey katmanlarının lif yönü aynı olur.kontrplak paneller sert ağaç katmanları ,fenolik film,plastik laminat, doyurulmuş kağıt , fiber takviyeli reçine ,boya veya cila ile kaplanılarak kontrplak üretilebilir. Kontrplak çeşitlerinden filmli kontrplak (plywood) son derece hafif malzeme olan kontrplak , hafifliğine rağmen mekanik bir dayanıklılığa sahiptir. Kalıp işlerinden iç bölme ve çatı kaplama işlerine iskele yapımında plywood kontrplak kullanılmaktadır .


Parke ve zemin endüstrisine, büro mobilyaları yapımında ,masa ve sandalye yapımına kadar birçok sektörde plywood kontrplak çeşitleri kullanılmaktadır. Kontrplağın yaygın kullanılmasının nedeni yüksek düzeyde sağlamlığı ve Kontrplak fiyatları maliyetinin düşük olması ,şişme gibi kontrplakların bozulma olasılığının olmaması , plywoodların yüksek mekanik özellikleri ile playwood ların çivi ve vida tutma yeteneği ,kolay işlenebilirliği ve plywoodların dokoratif görünümüdür.


2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page