top of page
Ara
  • koraykoru

PLYWOOD NEDİR?

Güncelleme tarihi: 5 Mar 2022

Plywood markaları nelerdir?

Plywood yapımınında tercih edilen ağaçlar nelerdir?

Plywood kaç katmandan oluşur?

Plywood ölçüleri nedir?

YERLİ PLYWOOD (PELIWOOD-KAYIN) (13 Katman) 18 MM Pelit Kalıp fabrikasinda imal edilmekte olan plywood bütün katmanlar sert soymalık kayın ağacı kullanılmaktadır. Yüzeyin daha pürüzsüz olması için PLYWOOD her iki yüzeyi 120gr/m2 film ile kaplanmaktadır. Kullanım ömrünü uzatmak amacıyla ise Plywood' un kenarları ise akrilik boya ile yalıtılmaktadır. Peliowood Markalı plywood yapıştırması; suya,kaynamaya ve hava şartlarına Dayanıklı fenol formaldehit ( WBP ) reçine kullanılarak yapılmaktadır. Plywood Ölçüleri: 1250*2500*18-21mm (13-15 Katman) RUS PLYWOOD (POWERPLY LOGO - SVEZA - HUŞ) (13 Katman)


18 MM Syktyvkar fabrikasında imal edilmiş.Bütün katmanlar huş ağacından soyulmuş,her iki yüzey 120gr/m² (Alman ) film kaplıdır.Kenarları akrelik boya ile yalıtılmıştır.Yapıştırma; suya,kaynamaya ve hava şartlarına dayanıklı fenol formaldehit ( WBP ) reçinedir POWERPLY plywood Ölçü: 1250*2500*18-21mm (13-15 Katman)

VİETNAM PLYWOOD (VINABOARD LOGO) (13 Katman) 18 MM

Tamamı SERT EGZOTİK ağaçlardan üretilmiş ,her iki yüzey 135 gr/m² fenolik film kaplıdır.Kenarları akrelik boya ile yalıtılmıştır. Yapıştırma; suya,kaynamaya ve hava şartlarına dayanıklı fenol formaldehit ( WBP ) reçinedir

VINABOARD plywood Ölçü:1250*2500*18mm (13 Katman) PLYWOOD Nedir ?

PLYWOOD ( kontrplak ) yoğun olarak inşaat sektöründe kullanilan bir orman ürünüdür. Suya dayanıklılığı ve yüksek mukavemeti bu sektör için önemlidir. Özellikle beton kalıplarının hazırlanmasında kullanılır. Brüt kalıp olarak da nitelendirilen sıvasız kalıp sistemleri için çok uygun bir malzemedir.

Kontrplak ( plywood ) ağaç tabakalarından oluşturulmuş bir paneldir. Plywood adı ile piyasada bulunan bu malzeme çok iyi mekanik dayanıklılığa sahip olmasına karşın hafif olan bir malzemedir. Plywood üretiminde katman sayısı genelde tek sayı olacak şekilde üretilir. Dış katmanlar genellikle plywood panelin uzun ölçüsüne paralel yöndedir. Kontrplak üzerinde birbirini izleyen katmanlar birbirine dik olacak şekilde yapıştırılır. Bu üretim şekli plywood direncini artıran titreşimle oluşacak şok etkilere karşı koyan bir yapıdır.


Günümüzde kullanımı gittikçe artan kalıp malzemesi olan Plywood’lar brüt beton almak için geleneksel ahşap kalıpların yerini almıştır. Bildiğiniz üzere Plywood’lar filmli ve filmsiz olmak üzere ikiye ayrılır.Pelit kalıp İstanbul tesislerinde film kaplı ve film kapsız olarak her iki çeşit plywood üretimi de yapılmaktadır. Farklı kullanım amacına göre film kaplı yada film kaplamasız olarak tedarik edebilirsiniz.

Bilinenin aksine film kaplı plywood ile film kaplanmamış plywood arasındaki fark dayanıklılık ile alakalı olmayıp sadece beton yüzeyini etkiler. Filmli plywood malzemelerin sıva yapılmayacak yüzeylerde kullanılması doğrudur ve parlak brüt beton almanızı sağlar. Sıva yapılacak yüzeylerde ise filmsiz plywood’ların kullanılması gerekmektedir. Filmsiz plywood malzemelerde alınan beton yüzeyi yine brüt olmakla birlikte parlak değildir. Bu özelliği sayesinde sıva yapılmasına imkan sağlamaktadır.

Doğru yerde doğru malzeme kullanılmamasından dolayı daha sonrasında ek maliyetler ile karşılaşmanız olasıdır. Sıva yapılacağı halde filmli plywood malzeme kullanılmasından dolayı bazı kimyasallar ile tekrar artı bir maliyete katlanılmak zorunda kalınacaktır.

Sonuç olarak; filmli plywood malzemelerin sıva yapılmayacak yüzeyler oluşturmak için kullanılması, filmsiz plywood malzemelerinde parlak olmayan ve sıva yapılacak yüzeylerin istendiği yerlerde kullanılması uygundur.

Plywood ürünü kontraplak olarakta adlandırılan farklı ölçüler ve kalınlıklarda imal edilen bir orman ürünüdür. Genellikle kullanım alanı olarak inşaat sektöründe kalıplık plywood olarak adlandırılmasına rağmen birçok alanda kullanılmaktadır. Plywood taşımacılık sektöründe de yüksek dayanım mukavemeti sebebiyle sıkça kullanılmaktadır.

Pelit kalıp olarak powerply adı ile üretmekte olduğumuz PLYWOOD, teknik özellikleri ve plywood fiyatları sebebiyle başarılı projeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Plywood ölçüleri konusunda ise oldukça geniş bir skalaya sahip olan üretim yelpazemiz ihtiyacınıza uygun ölçüleri sizlere de sunacaktır.

Plywood fiyatları nedeniyle ve uzun kullanım ömrüne sahip olması sebebiyle 2.el plywood fiyatları ile de bir plywood pazarı oluşturmaktadır. Pelit Kalıp olarak sadece ilk elden plywood üretimi yapmakta 2.el plywood konusunda bir faaliyet göstermemektedir.

Plywood teknik özellikleri ile alakalı bilgilere sayfamızın alt kısmından ulaşabilirsiniz. PLYWOOD ÖLÇÜLERİ ( Kontrplak Ölçüleri ) :

Türkiye'de çok farklı sektörlerde farklı kullanım alanlarına sahip plywood farklı kalnlık ve farklı ölçülerde üretilmektedir. Üretime en uygun ölçü standart plywood ölçülerinden seçilerek plywood tedarik edilebilir. Nakliye açısından da avantaj sağlayan farklı ölçülerde üretim yapılması imalat açısında da avantaj sağlamaktadır.

Ülkemizde plywood 6 mm ile 30 mm arasında değişen kalınlıklarda,

  • 2500 mm x 1250 mm

  • 3000 mm x 1500 mm

  • 2440 mm x 1220 mm

  • 1525 mm x 1525 mm

boyutlarında plywood üretilmektedir.Standart ölçülerde yapılan plywood üretimimizde stok konusunda sorunsuz plywood temin etmek için bize ulaşabilirsiniz. Standart olarak üretilen plywood boyutlarından size uygun olanı seçerek projenize uygun şekilde değerlendirebilrsiniz. PLYWOOD Kullanım alanları PLYWOOD yüksek mukavemet değerleri ile hayatın birçok alanında kullanılmaktadır. Plywood denince aklımıza ilk gelen inşaat işlerinde kullanılan kalıplık plywood olsa da plywood hayatın her lanında kendine kullanım imkanı bulmuştur.

Plywood kullanılan sektörler ve kullanım alanları aşağıda listelenmiş olsada , bunun dışında da birçok alanda plywood kullanılmaktadır.

Bilinen kullanım alanları dışında her gün yeni kullanım alanı bulan plywood gün geçtikçe daha fazla kullanılmaktadır. Kontraplak olarakta adlandırılan plywood kullanım alanları genel olarak aşağıdaki listede olduğu gibidir.

İnşaat işlerinde plywood kullanım alanları

Kalıp işlerinde ( filmli plywood , filmsiz plywood )İskele platformlarındaİç bölme ve çatı kaplama işlerindeZemin ve parke endüstrisindeMobilya işlerinde plywood kullanımı

KapıRafAhşap sandalye ve masa yapımındaOfis mobilyalarındaKoltuk yapımındaUlaştırma ve gemi inşaatında plywood kullanımı

Tır dorselerinin zemin ve yan cidarlarındaKonteynırların zeminlerindeVagonların zemin ve yan cidarlarındaHayvan taşıma araçlarındaOtobüslerdeGemilerin kargo bölümlerindePaketleme işlerinde plywood kullanımı

Malzeme neme ve kimyasal malzemeye dayanımı yüksektirDiğer malzemelere göre daha ucuzdurDaha dayanıklı ve hafiftir Güvenli ve hijyendir Yeniden kullanılabilir ve çevreye asgari zarar veren bir malzemedirHer türlü paketlemede kullanılabilir.
Plywood için diğer kullanım alanları

Oyuncaklarda

Oyun salonlarında

Müzik aletlerinde

Müzik kolonlarının yapımında

Trafik işaretleri,reklam panoları ve kent mobilyalarında

Bahçe kulübelerinde

Basketbol panyaları ve paten platformlarında

Duvar tırmanma panolarındaTribün,sahne ve gösteri inşaatlarında

Mutfak tezgah üstü ve tezgah alınlarında

Tekstil makinası masalarında ve kesim tezgahlarında

makine modelleri yapımında


Plywood çeşitleri fimli plywood ( Film Kaplı plywood ) ve filmsiz plywood ( film kaplamasız plywood ) olmak üzere iki çeşittir. Plywood üzerine kaplanmış olan film malzemenin mukavemeti açısından değerlendirilmemelidir. Kaplanmış olan film plywood malezemesine dayanım açısından bir katkı sağlamamaktadır.

Plywood üzerine kaplanmış olan film plywood yüzeyinin çok daha hassas hale gelmesini sağlar. film kaplı plywood ile filmsiz plywood arasındaki farkı özetlemek gerekirse, mukavemet dayanıklılık açısından bir fark olmayıp sadece yüzey kalitesinin hassasiyetini artırır. Bu nedenle plywood çeşitleri arasında filmli kaplı plywood sıva istenmeyen durumlar için, film kaplamasız plywood ise yüzeye daha sonra sıva uygulanacak ise tercih edilmelidir. Film kaplı plywood kalıptan çıkan yüzey sıva tutmayacak kadar pürüzsüzdür. KONTRPLAK Bir orman ürünü olan Kontrplak sıklıkla inşaat alanı olmakla beraber sanayinin birçok alanında kullanımı yapılan plywood adıylada anılan bir üründür. Kontrplak kullanım alanları arasında en çok İnşaat sektöründe yer etmesinin temel sebebi, yğksek dayanım direnci ve suya karşı olan direncidir. Ayrıca sıva yapılması gerekmeyen durumlarda da kalıp mekanizmaları için kontrplak ( Plywood ) vazgeçilmez olarak kullanılmaktadır.

Kontrplak üretimi esnasında ağaç tabakaları kullanılmaktadır. Direncinin yüksekliği ve kütle ağırlığı konusundaki avantajları kontrplak malzemenin kalıplık malzemeler arasında vazgeçilmez olmasını sağlamaktadır. Üretim esnasında dikey yapıştırılan ağaç katmanları sayesinde kontrplak titreşim direnci açısından da avantaj sunmaktadır.


Sıva konusundaki uyumu ile kontrplak yada diğer tabiri ile plywood sıvalı yüzeyler için filmsiz sıva istenmeyen daha hassas yüzeyler elde etmek için ise film kaplı tercih edilerek işçilik ve zamandan da avantaj sağlamaktadır.

Kontplak kullanımı için ihtiyaç duyulan doğru kontrplak ölçüsü ve kalınlığının iyi tesbit edilmesi ile plywood kullanımı daha avantajlı hale gelebilir.

Bu nedenle yukarıda da belirtildiği üzere plywood üretiminde farklı ölçülerde, farklı kalınlıklarda ve filmli / filmsiz olmak üzere üretim çeşitliliği yapılmıştır. İhtiyacınıza en uygun seçeneği belirlemeniz sonrası plywood fiyatları belirlenebilecektir. Plywood fiyatları hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. Zengin plywood stoklarımız ile ihtiyacınız olan miktardaki plywood malzemeyi ihtiyacınız olan zamanda size teslim edebiliriz.

Plywood malzemesi üretim teknolojisi sayesinde yüksek dirence sahiptir. Bu nedenle plywood kalıp bir demirbaş olarak kullanılmaktadır. Plywood yüksek dayanımı sayesinde 2. El olarakta kullanılmaktadır.


2. El plywood fiyatları fabrika teslim kontrplaklara göre farklılık gösterecektir.

31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Rezorsinol Formaldehit Tutkalları (RF)

Rezorsinol Formaldehit Tutkalları (RF): Kapsamlı Bir Değerlendirme Giriş: Rezorsinol formaldehit (RF) ve fenol rezorsinol formaldehit (PRF) tutkalları, yüksek su ve rutubete dayanıklılıkları, soğukta

コメント


bottom of page